خانه / توسعه فردی / خلاصه نویسی چیست؟ و چگونه در سخنرانی و ارائه زیبا اثر گذار است؟

خلاصه نویسی چیست؟ و چگونه در سخنرانی و ارائه زیبا اثر گذار است؟

خلاصه نویسی چیست؟ و چگونه در سخنرانی و ارائه زیبا اثر گذار است؟

چگونه یک کتاب را خلاصه نویسی کنیم؟

از بزرگترین مزیت های خلاصه نویسی دسترسی خیلی راحتی به مطالب و نکات کلیدی هر کتاب است! و همچنین میتوانیم روی مطالب آماده شده مرور داشته باشیم.

مهمترین نکته که باید درنظر داشته باشیم این است که از یادداشت برداری درصفحات پراکنده جلوگیری کنیم! و سعی کنیم همه مطالب را در یک سررسید یا دفترچه که برای این کار قرار داده ایم انجام دهیم! این کارباعث می شود یک نظم درکارهایمان شکل گیرد!

Book Digest

حالا می خواهیم بگوییم که:

خلاصه نویسی و یادداشت برداری چه کمکی به ما می کند.

 1. به عمیق تر شدن یادگیری کمک می کند
 2.  دسترسی راحت تری به مطالب داریم
 3. به کمترشدن حجم مطالب کمک می کند و برای مرور مطالب دسترسی راحت تر است
 4. همه مطالب در یک جا جمع شده و از پراکندگی  جلوگیری  می شود
 5. باعث افزایش دقت و تمرکز شخص می شود.
 6. افزایش قدرت حافظه
 7. کاهش حجم منابع مطالعاتی

برای خلاصه نویسی چه کارهایی نیاز است انجام دهیم.

 1. خط‌کشی در زیر جملات
 2. دسته بندی و علامت گذاری نکات کلیدی
 3. حاشیه نویسی
 4. یادداشت برداری

ما هرکتابی را مطالعه می کنیم باید خودمان را با آن درگیر کنیم و این درگیری باید به شکل خط‌کشی در زیر کلمات و جملات کلیدی باشد!

این نکته کمک می کند که ما دارای افزایش تمرکز و دقت شویم! حالا این می تواند به شکل هایلایت کردن یا خط کشیدن زیر پاراگراف مربوطه باشد.

دومین نکته این است که آگر مطلبی را متوجه نشدیم می توانیم علامت سوال بگذاریم ! یا پاراگراف مهم را ضربدر کنیم! درجایی که چند سوال کلیدی داریم را علامت خطر بگذاریم.

البته به این نکته باید توجه کنیم که ازخط‌کشی زیاد جلوگیری کنیم.

نکته سوم حاشیه نویسی است که قدم بعدی در خلاصه نویسی می باشد.

کلیدی ترین جمله را در هر پاراگراف انتخاب می کنیم و به زبان خودمان درحاشیه کتاب یادداشت برداری می کنیم و این فرآیند به قدرت تمرکز و حفظ و یادگیری بهتر کمک می کند .

حتی می توانیم از  این کار ایده هایی که می گیریم را یادداشت کنیم و می توانیم مثال برای نوشته مان بنویسیم که به درک مطلبمان نیز کمک می کند.

حالا به اصلی ترین نکته خلاصه نویسی رسیدیم و آن یادداشت برداری از کلیدی ترین مفاهیم هر مطلب است و همچنین جمع آوری آنها دریک جا می باشد.

اما ویژگی مهم درخلاصه نویسی این است که باید متن ما دارای مطالب کلیدی و مهم و همچنین دارای حجم کمی باشد.

خلاصه نویسی چیست؟ و چگونه در سخنرانی و ارائه زیبا اثر گذار است؟

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل نگرانی شما از سخنرانی این باشد که ممکن است متن سخنرانی خود را فراموش می‌کنید و این باعث بشود که حسابی در سخنرانی آبرو ریزی شود!

اشتباه بسیاری از سخنرانان این است که تصور می‌کنند وقتی روی صحنه سخنرانی می‌روند باید یک متن چند صفحه ای از سخنرانی خود به همراه داشته باشند و از روی آن روخوانی کنند! مطئمناً چنین چیزی غیر ممکن است زیرا شما باید بتوانید با مخاطبانتان ارتباط چشمی برقرار کنید! و  نمیتوانید هم زمان هم ارتباط چشمی با مخاطبان را برقرار سازید، هم از روی متن بخوانید!

البته مشکلات بسیار زیاد دیگری نیز به وجود خواهد آمد مثلاً :

 1. ممکن است شما خطی که از روی آن می‌خواندید را گم کنید.
 2. صحبت شما کاملاً کتابی به نظر بیاید.
 3. ممکن است در روخوانی اشتباه داشته باشید.

بنابراین اصلاً توصیه نمی‌شود که در سخنرانی خود متن کامل سخنرانی تان را به همراه داشته باشید.

جملات را حفظ نکنید

اشتباه بعدی که معمولاً هم با شکست‌های بسیار زیادی روبرو می شود این است که سخنران تصمیم می‌گیرد سخنرانی خود را خط به خط و به طور کامل حفظ کند! در چنین صورتی به دلایل بسیار زیادی از جمله استرس در مقابل جمع احتمال فراموشی و یا تُپُق زدن بسیار زیاد خواهد بود.

این نوع از سخنرانی که سخنران تمام متن را حفظ کند در حقیقت پس از روخوانی از روی متن، ضعیف‌ترین نوع سخنرانی است زیرا در بسیاری از موارد کاملاً مصنوعی به نظر می‌رسد و اگر کوچکترین خللی در سخنرانی وارد شود، مثلاً کسی از سخنران سئوالی بپرسد، برنامه سخنران کاملاً به هم خواهد ریخت.

اینجاست که یاد داشت برداری به کمک شما می آید و باعث میشود بتوانید آزاد تر، رهاتر و مطمئن تر به ایراد سخنرانی بپردازید.

شما می‌توانید کارت‌هایی به اندازه‌ ۱۰ سانتی‌متر در ۱۰ سانتی‌متر تهیه کنید و رئوس مطالب و نکات اصلی  سخنرانی خود را در آن خلاصه  نویسی  و یاد داشت برداری نمایید و درجلسه سخنرانی همراه خود داشته باشید؛ و پس از خواندن هر نکته، کارت رویی را زیر کارت بعدی بگذارید و سپس مطالب جدید را همینطور مطالعه کنید.

همچنین میتوانید از  نرم افزارmind map یا مایند منیجر  استفاده  نمایید، که هرکدام ازاین ها می توانند به بهتر شدن و کارآمدکردن خلاصه نویسی  و یاد داشت برداری ما کمک کند.

یکی دیگر از روشهای استفاده از خلاصه نویسی و یادداشت برداری برای ارائه سخنرانی بهتر، تهیه پاور پوینت (power point) است که هم به سخنران در ارائه سخنرانی  بهتر، و هم  به مخاطبین در درک و تفهیم بهتر مطالب  سخنرانی و ارائه کمک شایانی مینماید.

 

 

 

درباره ارسطو قلندری

همچنین بررسی کنید.

MIRACLE MORNING

شش راهکار حیاتی که منجی‌ زندگی انسانهای موفق بوده وهستند

شش راهکار حیاتی که منجی‌ زندگی انسانهای موفق بوده وهستند به دنبال چه چیز میگردید؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =